Wosk

Woski służą do zabezpieczenia mebli przed działaniem szkodliwych substancji takich jak woda lub inne agresywne…

Read more...

Lakierobejca

Lakierobejce to produkty skutecznie chroniące meble przed wilgocią oraz uszkodzeniami mechanicznymi.

Read more...

Lakier kryjący

Lakiery kryjące w przeciwieństwie do lakierobejcy, zupełnie pokrywają powierzchnię drewna, zasłaniając strukturę słojów.

Read more...

Bejca

Bejca to produkt na bazie wody, który wnika głęboko w strukturę drewna przygotowując powierzchnię do…

Read more...

Jesteś tutaj: StartLakierowanie i woskowanie mebli

Lakierowanie i woskowanie mebli

Meble sosnowe - kolekcja TorinoMeble drewniane mogą być lakierowane lakierobejcą lub też woskowane naturalnymi olejowoskami na bazie pszczelego miodu.

 
Rodzaje lakierów.

Lakiery do drewna dzielimy ze względu na sposób utwardzania powierzchni. Lakiery utwardzane fizycznie składają się z substancji błonotwórczych, które są spoiwem oraz rozpuszczalników. Lakier zostaje utwardzony poprzez wyparowanie rozpuszczalników a element spoinowy tworzy warstwę dokładnie przylegającą do powierzchni.

Ten rodzaj lakierów niestety ma niską odporność na środki chemiczne. Rozpuszczalnik może bez trudu rozpuścić taką powierzchnię. Pozytywnym aspektem jest jednak łatwość naprawy takiej powierzchni. Uszkodzoną powierzchnię można bez trudu odświeżyć i odnowić. Dzięki temu meble stają się bardziej odporne na uszkodzenia mechaniczne.

Lakiery chemoutwardzalne łączą się trwale z malowaną powierzchnią czyniąc ją odporną na różnego rodzaju związki chemiczne w tym rozpuszczalniki. Wszystkie elementy mebli stają się odporne na zarysowania. Minusem takiego rozwiązania jest koszt produkcji tego typu mebli. Lakierowanie musi się odbywać w określonych warunkach. Rozpuszczalniki chemiczne są szkodliwe dla zdrowia podczas malowania i muszą zostać spełnione wszystkie warunki bezpieczeństwa dla pracowników. Ten rodzaj lakieru jest również znacznie droższy niż lakiery utwardzane fizycznie. Wszystko to podnosi końcowy koszt mebli lakierowanych.

 
Wybór odpowiedniego lakieru.

Lakier nitrocelulozowy ma strukturę podobną do igiełek. Tworzy gęstą i twardą warstwę. Lakiery akrylowe tworzą powierzchnie o konsystencji gumy. Ponieważ powietrze może być związane pomiędzy drewnem a lakierem nie jest widoczna struktura i słoje drewna na meblach. Ze względu na fakt, że lakier nitro posiada małe cząsteczki, wnika on głęboko w strukturę drewna a tym samym uwidacznia naturalny charakter drewna sosnowego.

Lakiery nitro są jednak powoli wycofywane z rynku, ze względu na ich szkodliwość przy późniejszym użytkowaniu mebli. Ulatniające się rozpuszczalniki mogą szkodzić zdrowiu człowieka. Ten problem nie występuje przy lakierach akrylowych, które są szkodliwe tylko podczas samego procesu malowania. Meble lakierowane akrylem spełniają wymogi dla produktów przyjaznych środowisku.

 
Woskowanie mebli.

Wosk, który najpierw należy rozpuścić w rozpuszczalniku, nanosi się na powierzchnię mebli za pomocą miękkiej szmatki lub gumy piankowej. W większości przypadków pierwszym etapem, przed woskowaniem mebli jest gruntowanie drewna pokostem lub innym produktem przeznaczonym do tego celu. Wosk wciera się starannie, aby nie pozostawić odsłoniętych fragmentów drewna. Wnikanie wosku w strukturę drewna trwa około 24 godzin, po tym czasie można wypolerować meble nadając im ostatecznego wyglądu i dodatkowo wzmacniając powierzchnię ochronną. Polerowanie wytwarza w wosku strukturę łuskową, która jest bardzo trwała.

Zapraszam na mój drugi blog, również poświęcony technologii produkcji mebli drewnianych: www.sosnowemeble24.pl.

TAGI:
meble sosnowe, meble drewniane, szafy sosnowe, komody sosnowe, łóżka sosnowe, lakierowanie mebli, woskowanie mebli


Mateusz Surmiak

O autorze: Mateusz Surmiak - z wykształcenia matematyk, z zamiłowania technolog drewna. Zarządza produkcją i logistyką przedsiębiorstwa Made of Wood Group. Z matematyczną dokładnością koordynuje i nadzoruje realizację zadań produkcyjnych oraz przebieg procesu technologicznego. Wieloletnie doświadczenie w pracy z drewnem, niemal na każdym szczeblu produkcji, pozwala zaoferować klientom produkty najwyższej jakości. Prywatnie zapalony piłkarz ligi amatorskiej.

Dołącz do Mateusza Surmiaka na Google+

Strona: www.zrobionezdrewna.pl

Meble drewniane - produkcja mebli z litego drewna

Produkcja mebli, od momentu ścięcia drzewa do uzyskania końcowego produktu to proces bardzo czasochłonny i skomplikowany. Meble wytwarzane w naszej firmie to produkty najwyższej jakości. Staranna i dokładna obróbka, drewno pierwszej klasy jakościowej oraz wykwalifikowana kadra pracowników to źródło sukcesów naszych mebli. serdecznie zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą.