Wosk

Woski służą do zabezpieczenia mebli przed działaniem szkodliwych substancji takich jak woda lub inne agresywne…

Read more...

Lakierobejca

Lakierobejce to produkty skutecznie chroniące meble przed wilgocią oraz uszkodzeniami mechanicznymi.

Read more...

Lakier kryjący

Lakiery kryjące w przeciwieństwie do lakierobejcy, zupełnie pokrywają powierzchnię drewna, zasłaniając strukturę słojów.

Read more...

Bejca

Bejca to produkt na bazie wody, który wnika głęboko w strukturę drewna przygotowując powierzchnię do…

Read more...

Jesteś tutaj: StartPodstawowe obrabiarki wykorzystywane w drzewnictwie - pilarki

Podstawowe obrabiarki wykorzystywane w drzewnictwie - pilarki

 

Pilarki
Przy produkcji mebli każdy stolarz wykorzystuje wiele rodzajów pilarek. Już podczas wycinki drzewa konieczne jest użycie pilarki łańcuchowej spalinowej. Elementem tnącym jest łańcuch na którym ułożone są pary zębów. Podczas cięcia pierwszy ząb nacina drewno w kształt litery "L" a drugi kończy cięcie i wyrzuca wiór. Podczas ścinania drzewa trzeba bardzo uważać na końcówkę pilarki. Nieumiejętna i nierozważna obsługa może doprowadzić do nieszczęścia (niebezpieczeństwem jest odrzut piły w twarz, efekt ten można ograniczyć poprzez zastosowanie specjalnych pił).

Pierwszym krokiem do uzyskania tarcicy jest przetarcie drewna w trakach. Pilarki tego typu wyposażone są w piły proste, bezkońcowe lub tarczowe. Występują także obrabiarki agregatowe, wyposażone dodatkowo we frezy i inne układy obróbcze. Moc głównych silników napędowych może osiągać kilkaset kW.

Kolejną pilarką wykorzystywaną w produkcji mebli jest przyrzynarka oblin oraz pilarka wielotarczowa. Przyrzynarki wyposażone mogą być w system pozwalający eliminować jałowy powrót piły. Zwiększa to wydajność maszyny. Pilarki wielotarczowe pozwalają na usunięcie obliny i jednoczesne podzielenie tarcicy na wymaganą szerokość. Występuje kilka typów tego rodzaju obrabiarek. Klasyczną maszyną jest pilarka z wałem opartym na mocowaniu dociskowym. Polega ono na ustaleniu szerokości piłowania przy pomocy przekładek a tarcze blokuje się za pomocą nakrętki. Nowszym rozwiązaniem jest mocowanie hydro. W wale umieszczony jest układ mocowania wykorzystujący różnicę ciśnień. Mocowanie odbywa się bez przekładek a samo blokowanie odbywa się poprzez delikatne dokręcenie specjalnej nakrętki. 

Obecnie można wyposażyć stolarnię w wielopiłę wyposażoną w płynną zmianę szerokości piłowania.  Maszyna posiada układ pomiarowy i porównuje zaprogramowane szerokości z tym co może uzyskać z danej sztuki tarcicy. Maszyna sama podejmuje decyzję jak ma ustawić piły. Zmiana ustawienia pił odbywa się przy pomocy specjalnych wodzików ( podobnie jak w skrzyni biegów). Dla prawidłowego działania obrabiarki wymagane jest pozostawienie szczeliny między tarcicą (wymagany jest pewien czas niezbędny do przestawienia pił). Materiał przesuwany jest najczęściej przez przenośnik łańcuchowy w formie szerokiej taśmy podzielonej na dwie części (szczelina pod piłami). Przy zastosowaniu wielu pił bardzo dużą stratą materiału jest rzaz. Zastosowanie ultra cienkich pił zapewnia maksymalne ograniczenie straty materiału lecz wymagane jest zastosowanie dodatkowych prowadników- mała sztywność tarczy. Pojawia się także problem z przegrzewaniem oraz piły tego rodzaju szybciej tępią się.

Kolejną pilarką obecną w procesie produkcyjnym jest pilarka poprzeczna. Występują dwa typy tej obrabiarki; z piłą pod stołem oraz z tarczą nad stołem. Obecnie częściej można spotkać obrabiarki pierwszego typu. Są one bezpieczniejsze. Maszyny tego typu wyposażone są w rolkowy system posuwowy, skaner odczytujący kredkę fluorescencyjną, układ pomiaru długości, szerokości i wysokości. Bardzo zaawansowane pilarki poprzeczne posiadają skaner wad. Nie wymagana jest obecność człowieka. Komputer sam dokonuje klasyfikacji. Skok piły dobierany jest w zależności od wymiarów poprzecznych tarcicy. Ruch roboczy realizowany jest przy pomocy silnika elektrycznego oraz korbowodu. Układ ten jest prosty, bardzo szybki i niezawodny.  Po wycięciu oznaczonej wady komputer próbuje jak najbardziej efektywnie zagospodarować dobry materiał. Umieszcza on długości od najwyższego do najniższego priorytetu lecz w zależności od wymiarów może mieszać priorytety, tak aby uzyskać jak najwyższą wydajność materiałową. 

Występują także pilarki formatowe jednopiłowe oraz, dwupiłowe. Mogą one posiadać podcinaki. Bardzo ciekawym rodzajem pilarek są tzw. panelówki. Są one często stosowane w produkcji mebli z płyty lecz także można spotkać je w dużych fabrykach produkujących meble sosnowe. Klasyczna pilarka panelowa posiada korpus, prowadnicę po której porusza się tarcza, układy napędowe, stół podawczy, odbiorczy, przykładnice oraz docisk i osłony.  Dodatkowe wyposażenie pilarki w mechaniczny posuw oraz frezy palcowe pozwala na wycinanie gotowych formatek, podczas realizacji jednej operacji.

Krzysztof Jasiński

Autor: Krzysztof Jasiński

O autorze: Krzysztof Jasiński jest specjalistą w dziedzinie mebli woskowanych. Współpracuje z firmą Made of Wood Group.

Dołącz do Krzysztofa Jasińskiego na Google+

Strona: http://www.zrobionezdrewna.pl

Meble drewniane - produkcja mebli z litego drewna

Produkcja mebli, od momentu ścięcia drzewa do uzyskania końcowego produktu to proces bardzo czasochłonny i skomplikowany. Meble wytwarzane w naszej firmie to produkty najwyższej jakości. Staranna i dokładna obróbka, drewno pierwszej klasy jakościowej oraz wykwalifikowana kadra pracowników to źródło sukcesów naszych mebli. serdecznie zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą.