Wosk

Woski służą do zabezpieczenia mebli przed działaniem szkodliwych substancji takich jak woda lub inne agresywne…

Read more...

Lakierobejca

Lakierobejce to produkty skutecznie chroniące meble przed wilgocią oraz uszkodzeniami mechanicznymi.

Read more...

Lakier kryjący

Lakiery kryjące w przeciwieństwie do lakierobejcy, zupełnie pokrywają powierzchnię drewna, zasłaniając strukturę słojów.

Read more...

Bejca

Bejca to produkt na bazie wody, który wnika głęboko w strukturę drewna przygotowując powierzchnię do…

Read more...

Jesteś tutaj: StartPraca drewna

Praca drewna

 

produkcja mebliŚwieżo ścięte drzewo ma o wiele większą wagę w porównaniu z sezonowaną i odpowiednio składowaną tarcicą. Jest to spowodowane wodą, która jest zawarta w drewnie. Dopiero leżakowane i suszone drewno nadaje się do produkcji mebli. W przeciwnym wypadku meble sosnowe, uległyby deformacjom i rozeschnięciu.

Substancje odżywcze transportowane są wewnątrz pnia drewna, szczególnie dużo wody znajduje się w bielu. Stąd też świeżo ścięte drzewo jest o wiele cięższe. Drewno może pobierać i oddawać wodę. Woda wypełnia przestrzenie wewnętrzne komórek. Nasycenie włókien drewna ma miejsce wtedy gdy komórki i ściany komórkowe zmagazynowały maksymalną możliwą ilość wody. Dla europejskich drzew przeciętna wilgotność wynosi 28%. Gdy wilgotność powietrza jest większa niż wilgotność drewna, drewno pobiera aż do osiągnięcia równowagi, wilgoć z powietrza. Proces ten nazywa się pęcznieniem. Drewno twarde i ciężkie np. drewno brzozowe, drewno bukowe lub dębowe kurczy się bardziej niż drewno lekkie i miękkie takie jak drewno sosnowe.

Drewno stale pracuje dostosowując swoja objętość do warunków otoczenia. Termin ten nazywamy pracą drewna. Dlatego ważne jest aby konstrukcja mebli (szafy sosnowe, komody, łóżka, biurka, witryny i regały) uwzględniała te wahania i nie dopuszczała do sytuacji w której nagle zostaną odsłonięte części surowe (nie malowane) w skutek zeschnięcia się drewna.

Wilgotność drewna zawsze dąży do równowagi z otoczeniem. Dlatego bardzo ważne jest aby meble były produkowane z drewna wysuszonego do odpowiedniej wilgotności. Zbyt suche drewno może pękać lub się rozszerzać absorbując wilgoć z otoczenia, natomiast drewno zbyt wilgotne spowoduje późniejsze rozsychanie się mebli.

Inne przydatne informacje dotyczące suszenia drewna można znaleźć na blogu http://www.mebledrewnianeproducent.pl/.


TAGI:
tarcica, drewno, ścinka meble drewniane, meble sosnowe, szafy sosnowe, komody sosnowe, łóżka sosnowe, meble z litego drewna

 

Mateusz Surmiak

O autorze: Mateusz Surmiak - z wykształcenia matematyk, z zamiłowania technolog drewna. Zarządza produkcją i logistyką przedsiębiorstwa Made of Wood Group. Z matematyczną dokładnością koordynuje i nadzoruje realizację zadań produkcyjnych oraz przebieg procesu technologicznego. Wieloletnie doświadczenie w pracy z drewnem, niemal na każdym szczeblu produkcji, pozwala zaoferować klientom produkty najwyższej jakości. Prywatnie zapalony piłkarz ligi amatorskiej.

Dołącz do Mateusza Surmiaka na Google+

Strona: www.zrobionezdrewna.pl

Meble drewniane - produkcja mebli z litego drewna

Produkcja mebli, od momentu ścięcia drzewa do uzyskania końcowego produktu to proces bardzo czasochłonny i skomplikowany. Meble wytwarzane w naszej firmie to produkty najwyższej jakości. Staranna i dokładna obróbka, drewno pierwszej klasy jakościowej oraz wykwalifikowana kadra pracowników to źródło sukcesów naszych mebli. serdecznie zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą.