Wosk

Woski służą do zabezpieczenia mebli przed działaniem szkodliwych substancji takich jak woda lub inne agresywne…

Read more...

Lakierobejca

Lakierobejce to produkty skutecznie chroniące meble przed wilgocią oraz uszkodzeniami mechanicznymi.

Read more...

Lakier kryjący

Lakiery kryjące w przeciwieństwie do lakierobejcy, zupełnie pokrywają powierzchnię drewna, zasłaniając strukturę słojów.

Read more...

Bejca

Bejca to produkt na bazie wody, który wnika głęboko w strukturę drewna przygotowując powierzchnię do…

Read more...

Jesteś tutaj: StartWoda w drewnie i jej skutki

Woda w drewnie i jej skutki

Woda w drewnieW drewnie występuje kilka rodzajów wody. Jest to woda wolna (występuje w drewnie, które ma ponad 30% wilgotności- PNW), woda związana (nasyca ona błonę komórkową i to ona odpowiada w większości za problemy związane z deformacjami, kurczeniem, paczeniem, pękaniem, kollapsem, grzybami czy owadami) i woda konstytucyjna. Jest ona bardzo trudna do usunięcia z drewna. Stanowi 5% ogółu wody w drewnie i nie jest istotna podczas procesu suszenia. Występują dwa rodzaje wilgotności. Wilgotność bezwzględna i względna. W meblarstwie stosuje się pomiary wilgotności względnej. Wilgotność bezwzględną mierzą energetycy (np. drewno opałowe). Wilgotność można mierzyć stosując metodę suszarkowo-wagową, destylacyjną lub przy pomocy wilgotnościomierzy elektrycznych (oporowych lub pojemnościowych). Pierwsze dwie metody dają bardzo dokładny wynik lecz trwają bardzo długo. Ostatnia metoda jest szybka lecz przy wilgotności ponad 30% urządzenie nie zdoła określić wilgotności. Właściwości higroskopijne drewna pozwalają na wysuszenie drewna na wolnym powietrzu do 15% (przy sprzyjających warunkach). Zjawisko to nazywamy destrukcją. Za wysychanie drewna głównie odpowiada temperatura i wilgotność powietrza. Drewno świeżo ścięte ma wilgotność na poziomie 100-150% (twardziel 55-65%). Drewno o wilgotności do 25% nazywamy załadowczo suchym. W polskich normach występuje kilka klas wilgotnościowych drewna:

  • stolarskie i budowlane w pomieszczeniach ogrzewanych centralnie: 8-10%,
  • w pomieszczeniach ogrzewanych piecem: 10-12%,
  • stolarskie budowlane narażone na wpływy atmosferyczne 12-15%,
  • konstrukcje drewniane kryte dachem: 15-17%,
  • konstrukcje nie kryte dachem: 17-22%,
  • konstrukcje wodne 22-30%.


Drewno ciągle dąży do równowagi higroskopijnej. Gdy wilgotność powietrza rośnie, drewno zaczyna absorbować wilgoć a co za tym idzie pęcznieć. Gdy wilgotność spada drewno kurczy się. Drewno zmienia swoje wymiary w zakresie wilgotności drewna od 0 do około 30%. Ogólnie przyjmuje się że kurczenie i pieczenie mają taką samą wartość lecz przeciwny kierunek. Z doświadczeń wynika, iż między tymi wartościami występuje histereza (podobnie jak przy sorpcji i desorpcji wody przez drewno). Drewno rodzimych gatunków ulega najmniejszym skurczom w kierunku wzdłuż włókien (około 0,5%). Największym w kierunku stycznym np. Sosna: 8%, dąb: 8%, buk: 12%, grab: 12%, brzoza: 8%. W kierunku promienia, wartości są pośrednie np. sosna: 4%, świerk: 3,5%, dąb: 4%, buk: 6%, brzoza: 5%. Występuje także objętościowy całkowity skurcz drewna, który jest różnicą objętości drewna w stanie maksymalnego spęcznienia i objętości drewna w stanie maksymalnie suchym. Przykładowe wartości skurczu dla np. sosny: 12%, dąb: 12%, buk: 17,5%, grab:20%, brzoza: 14%. Podczas suszenia drewna na wolnym powietrzu trzeba pamiętać o zabezpieczeniu drewna przed słońcem. Zapobiegnie to nadmiernemu wysuszaniu warstw wierzchnich co mogło by spowodować pieczenie i pękanie. Dobrze jest także zabezpieczyć czoła tarcic. Wiedząc o tym, że największy jest skurcz styczny można tak przetrzeć drewno aby jak najmniej wystąpiło tarcicy tego rodzaju. Tego typu działanie ograniczy straty wynikające z naddatków obróbczych.

 

Magda Dyrcz

Autor: Magda Dyrcz

O autorze: Magda Dyrcz jest specjalistą do spraw obsługi klienta w firmie Made of Wood Group. Jej specjalizacja to technologia drewna a w szczególności metody wykończenia i konserwacji drewna.

Strona: www.hacienda.pl

Meble drewniane - produkcja mebli z litego drewna

Produkcja mebli, od momentu ścięcia drzewa do uzyskania końcowego produktu to proces bardzo czasochłonny i skomplikowany. Meble wytwarzane w naszej firmie to produkty najwyższej jakości. Staranna i dokładna obróbka, drewno pierwszej klasy jakościowej oraz wykwalifikowana kadra pracowników to źródło sukcesów naszych mebli. serdecznie zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą.