Spośród znanych metod wykańczania powierzchni meblowych za pomocą lakierów, farb bądź foli i laminatów, można wybrać także, powoli zapominane metody uszlachetniania powierzchni drewna. Tymi metodami są intarsja, inkrustacja, wypalanie i metalizacja. Metody te dają bardzo ładny efekt ale wymagają poświęcenia sporej ilości czasu. Intarsję oraz inkrustację stosuje się przy zdobieniu mebli bardzo ekskluzywnych a produkty tego typu są bardzo niszowe. Dobrym przykładem są meble Ludwika XVI gdzie do ozdoby wykorzystywano złoto. Wypalanie najczęściej stosowano oraz stosuje się przy produkcji mebli regionalnych oraz zabawek (wypalanie wzorów zapewnia możliwość niestosowania farb). Metalizacja zabezpiecza powierzchnię drewna i może tworzyć rustykalne efekty.
Intarsja
Jest to metoda zdobienia drewna przy pomocy drewna innego gatunku, o innym rysunku lub o innym zabarwieniu. Na powierzchni intarsjowanej powstają wzory o różnych motywach np. roślinnych. Wykonanie intarsji wymaga umiejętności plastycznych. Można ją wykonywać z fornirów jak i z drewna litego. Dawniej wykonywało się ją techniką mechaniczno - ręczną za pomącą noży, specjalnych pił, odcinaków, dłut. Obecnie stosuje się piłę włosową a coraz częściej obrabiarki CNC. Po przyklejeniu intarsji następuje szlifowanie i lakierowanie. Metodę tą stosuje się przy produkcji mebli stylowych, w zabytkowych wnętrzach, przy produkcji pamiątek, wykańczaniu obrazów itd. Często aby ułatwić sobie zadanie można wydrukować gotową intarsję na popierze i nakleić na powierzchnię. Wycina się ją zgodnie z linią. Najlepiej stosować pilarkę włosową o cienkim brzeszczocie, efekt jest najlepszy. Po wycięciu trzeba oszlifować elementy aby dobrze do siebie pasowały - ostre wcięcia poprawić dłutem, poszarpane brzegi wyrównać i dopasować linie. Gdy powstaną ubytki można je zaszpachlować.
Inkrustacja
Metoda na polega na wykładaniu drewna innymi materiałami niż drewno. Materiałami tymi mogą być kości słoniowe, masy perłowe, metale itd. Zdobi się głównie meble stylowe, galanterię drzewną, szkatuły itp. W zależności od gatunku drewna jaki i rodzaju materiału stosowanego do inkrustacji wkleja się go lub wciska po uprzednim wykonaniu szczeliny lub nakłucia. Wkleja się najczęściej masę perłową i kości słoniowe a wciska elementy metalowe np. płaskowniki czy druty. Elementy wciska się w rowki wykonane ręcznie lub mechanicznie. Mogą one być wykonane na jaskółczy ogon. Kształt inkrustacji można nanieść na drewno posługując się kalką lub drukarką laserową. Trzeba pamiętać aby wydrukować lustrzane odbicie na kartce. Nakładamy na powierzchnie drewna kartkę drukiem do drewna i zwilżamy. Nastąpi przeniesienie wydruku na powierzchnię drewna. Można posłużyć się rylcem grawerskim jak i narzędziami snycerskimi. Po wykonaniu inkrustacji powierzchnię poleruje się.
Wypalanie
Jest to metoda miejscowego zwęglania drewna w celu uzyskania wzorów. Rysunki składają się z części drewna wypalonego - ciemniejszego oraz z części drewna naturalnego - jaśniejszego. Często tą metodę stosuje się do produkcji mebli regionalnych, pamiątek, galanterii drzewnej id. Wypalenia uzyskuje się za pomocą płomieni lampy lub palników gazowych, za pomocą gorącej igły metalowej, za pomocą gorącego walca metalowego, techniką laserową lub szybko obracającego się metalowego walca.
Przy wypaleniach płomieniowych stosuje się lampy benzynowe lub palniki gazowe. Wypalenie często prowadzi się w sposób ciągły lub rzadziej miejscowy. Po wypaleniu powierzchnię lekko szlifuje się i lakieruje. Technika wypalania igłą polega na prowadzeniu rozgrzanej igły po powierzchni mebli drewnianych (ogrzewanej prądem niskiego napięcia). Na skalę przemysłową stosuje się wypalanie w prasach. Wypalenie następuje za pomocą matrycy z wzorem która rozgrzewana jest w prasie do 2500C. Wypalenie następuje po dociśnięciu matrycy do drewna. W ten sposób wypala się np. szachownicę. Podobną metodą wypalania jest metoda gorącymi walcami. Na ich powierzchni znajduje się grawerowany wzór, rozgrzewają się one do 3000C a drewno jest przepuszczane między walcami. Ostatnio coraz częściej słyszy się o stosowaniu laserów do wypalania rysunków w drewnie. Charakteryzują się one dobrą dokładnością rysunku, cienką linią wypalania oraz możliwością ogniskowania, co daje ciekawe efekty. Zmiana ogniskowej zapewnia możliwość wypalenia jak i cięcia sklejki (sklejka przeznaczona do cięcia jest materiałem dedykowanym dla tej operacji - odpowiednia grubość pozwala na przecięcie, gdy sklejka jest za gruba promień lasera nie jest w stanie przepalić zwęglonej warstwy drewna).
Metalizowanie powierzchni
Sama idea metalizowania powierzchni meblowych, polega na natryskiwaniu drobin roztopionego metalu za pomocą sprężonego powietrza lub gazu tworząc w ten sposób powłokę. Powierzchnia metalizowana powinna być bardzo szorstka a wilgotność powierzchni nie powinna przekraczać 12%. Dobrze do tego celu nadają się gatunki liściaste. Oprócz drewna metalizować można płyty pilśniowe, sklejki i płyty wiórowe uszlachetniane okleiną naturalną ale pod warunkiem, że spoiny klejowe są o podwyższonej odporności na ciepło.
Wyróżniamy metody tlenowo - acetonowe (metal topi się w temp. 28000C i zostaje natryskiwany na powierzchnię z pomocą sprężonego powietrza, metal dostarczany jest w postaci drutu), metoda tlenowo - wodorowa (podobna do poprzedniej tylko zostaje użyty wodór), metoda elektryczna (łuk elektryczny roztapia metal) i metoda detonacyjna (podobna do metody tlenowo - acetonowej ale w komorze dochodzi do wybuchu a temperatura wzrasta do 35000C, metal wyrzucany jest z prędkością 750 m/s. Uzyskaną powierzchnię mebli, można jeszcze bardziej uszlachetnić poprzez szlifowanie, polerowanie, woskowanie lub lakierownie.
Meble drewniane - produkcja mebli z litego drewna
Produkcja mebli, od momentu ścięcia drzewa do uzyskania końcowego produktu to proces bardzo czasochłonny i skomplikowany. Meble wytwarzane w naszej firmie to produkty najwyższej jakości. Staranna i dokładna obróbka, drewno pierwszej klasy jakościowej oraz wykwalifikowana kadra pracowników to źródło sukcesów naszych mebli. serdecznie zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą.