Wosk

Woski służą do zabezpieczenia mebli przed działaniem szkodliwych substancji takich jak woda lub inne agresywne…

Read more...

Lakierobejca

Lakierobejce to produkty skutecznie chroniące meble przed wilgocią oraz uszkodzeniami mechanicznymi.

Read more...

Lakier kryjący

Lakiery kryjące w przeciwieństwie do lakierobejcy, zupełnie pokrywają powierzchnię drewna, zasłaniając strukturę słojów.

Read more...

Bejca

Bejca to produkt na bazie wody, który wnika głęboko w strukturę drewna przygotowując powierzchnię do…

Read more...

Jesteś tutaj: StartSuszarki kondensacyjne

Suszarki kondensacyjne

Suszarnictwo kondensacyjne różni się od suszenia konwekcyjnego wieloma elementami. Suszenie konwekcyjne jak i kondensacyjne odbywa się w temperaturze 70-800C, jak również nie ulega zmianie prędkość przepływu powietrza i wilgotność suszenia. W obu przypadkach mamy możliwość kontrolowania procesu suszenia za pomocą komputera. Produkt uzyskany w wyniku suszenia zachowuje tą samą jakość, niezależnie od wybranej metody.

Cechą jaka odróżnia suszarkę kondensacyjną od konwekcyjnej jest sposób osuszania powietrza oraz rodzaj zużywanej energii. Układ sprężarkowych agregatów kondensacyjnych może być zasilany tylko energią elektryczną w odróżnieniu od grzejników w suszarkach konwekcyjnych. Dodatkowe ogrzewanie komory suszarniczej może odbywać się tak jak w suszarce konwekcyjnej (przy wykorzystaniu pary wodnej lub oleju).


Suszarki tego typu dobiera się ustalając ekonomiczne uzasadnienie oraz gdy w zakładzie jest do dyspozycji tylko energia elektryczna, nie jest wymagana bardzo niska wilgotność końcowa materiału suszonego, nie są wymagane duże wydajności oraz zakład nie chce suszyć grubego materiału drzew trudno schnących. Biorąc pod uwagę koszt suszenia oraz fakt prostoty obsługi i konserwacji jest to dobra alternatywa dla mikro i małych firm. Agregaty suszarnicze można wprowadzić do szczelnych pomieszczeń gdzie wrota są zamykane i uszczelniane, co pozwala na stworzenie komory suszarniczej. Właściwe dobranie parametrów agregatu wymaga znajomości procesu suszenia i dobrego zaizolowania komory. Wpłynie to na koszt suszenia.


Suszarki wyposażone w agregat kondensacyjny można podzielić na:

  • z agregatem w komorze suszenia,
  • z agregatem poza komorą suszenia, z pełnym lub półpełnym obiegiem powietrza.


Wśród agregatów kondensacyjnych instalowanych wewnątrz komory suszącej, rozróżnia się instalacje z dodatkową nagrzewnicą oraz bez nagrzewnicy.


Suszarka kondensacyjna z agregatem poza komorą suszenia z przepływem całej ilości powietrza.

Sposób ten jest najprostszy jeżeli chodzi o przemiany termodynamiczne gdyż całe powietrze z komory jest zasysane do agregatu gdzie jego temperatura jest obniżana poniżej temperatury punktu rosy (temperatura poniżej której następuje wykroplenie się pary wodnej z powietrza) co spowoduje wykroplenie się kondensatu. Osuszone ale zimne powietrze ogrzewa się w skraplaczu obiegu chłodzącego oraz dodatkowo ogrzewa się nagrzewnicą. W całej instalacji parownicy i skraplacza krąży najczęściej amoniak. Służy on do odbierania ciepła parowania wody i ponownego ogrzewania powietrza już suchego. Podobny efekt obserwujemy w lodówce. Gdy coś wkładamy do zamrażarki lodówka „kradnie” ciepło produktowi i oddaje je na skraplaczu (kratka na tylnej ścianie lodówki jest ciepła). Ten sam efekt obserwujemy w tej instalacji . Zawsze trochę ciepła stracimy wiec dodatkowo zainstalowano nagrzewnicę. Wentylator wymusza przepływ powietrza. Wszelkie skropliny opadają do wanny która może być opróżniana okresowo lub w sposób ciągły. Wentylator może być wbudowany w agregat lub może występować oddzielnie.

Przechwytywanie

Schemat agregatu kondensacyjnego


W tym typie suszenia nie występuje przepływ powietrza wilgotnego przez wentylator.

Schemat suszarki konwekcyjnej z pełnym obiegiem powietrza wilgotnego

Schemat suszarki konwekcyjnej z pełnym obiegiem powietrza wilgotnego


Zaletami tej metody jest pełen dostęp do wszystkich podzespołów agregatu podczas pracy. Wadą jest potrzeba sporej ilości miejsca poza komorą
przeznaczoną do obsługi suszarki.

Schemat suszarki konwekcyjnej z częściowym obiegiem powietrza wilgotnego

Schemat suszarki konwekcyjnej z częściowym obiegiem powietrza wilgotnego


Występują także suszarki z agregatem umieszczanym w komorze. Nagrzewnice mogą być zintegrowane z agregatem lub zamontowane osobno. Zasilane mogą być prądem lub wodą, parą wodną bądź olejem. Jeżeli decydujemy się na taką metodę suszenia, agregat możemy umieścić w komorze już istniejącej suszarki bez większych przeróbek. Wadą jest wpływ wilgoci oraz podwyższonej temperatury co wpływa na skrócenie okresu eksploatacji urządzenia.


Podczas eksploatacji suszarni kondensacyjnej ważna jest eliminacja mostków cieplnych, zdarza się że w wyniku remontów dojdzie do niekorzystnego efektu między innymi może dojść do zawilgocenia izolacji co bardzo niekorzystnie wpływa na właściwości ocieplenia.


Głównymi czynnikami wpływającymi na wysoką energochłonność są:

  • poprawność założonych programów suszenia,
  • nieefektywne rozwiązanie konstrukcyjne,
  • stan techniczny suszarki,
  • błąd popełniony w zakresie eksploatacji suszarki.


Podstawową wadą tych suszarek jest to, że do ich pracy potrzebna jest wyłącznie energia elektryczna. Istnieją techniczne warunki doprowadzenia w inny sposób ciepła np. woda. Cena energii znacząco wpływa na koszt suszenia. Suszarki te są dobrą alternatywą dla suszarek konwekcyjnych w przypadku braku w zakładzie odpowiedniej ilości odpadu produkcyjnego pozwalającego na zaspokojenie potrzeby energetycznej urządzenia. W dobie rosnących cen energii elektrycznej technologia ta musi się cały czas rozwijać.

 

 

Krzysztof Jasiński

Autor: Krzysztof Jasiński

O autorze: Krzysztof Jasiński jest specjalistą w dziedzinie mebli woskowanych. Współpracuje z firmą Made of Wood Group.

Dołącz do Krzysztofa Jasińskiego na Google+

Strona: http://www.zrobionezdrewna.pl/kolekcja-hacienda

Meble drewniane - produkcja mebli z litego drewna

Produkcja mebli, od momentu ścięcia drzewa do uzyskania końcowego produktu to proces bardzo czasochłonny i skomplikowany. Meble wytwarzane w naszej firmie to produkty najwyższej jakości. Staranna i dokładna obróbka, drewno pierwszej klasy jakościowej oraz wykwalifikowana kadra pracowników to źródło sukcesów naszych mebli. serdecznie zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą.